Dzisiaj jest 11 gru 2018, 20:26

Strefa czasowa UTC


Strefa czasowa UTCNowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Śmieci z Łukowej pojadą na Podkarpacie
PostZamieszczono: 03 mar 2012, 14:07 
Administrator
Offline

Posty: 100
Rejestracja: 25 gru 2011, 9:19
Cytuj:
Tak zdecydowali samorządowcy w Łukowej. Chodzi o zmiany, jakie następują w związku z nową ustawą "śmieciową" i deklaracją przyłączenia się gminy do określonego regionu.

Podczas ostatniego posiedzenia radnych w Łukowej jednym z omawianych tematów był program gospodarki odpadami stałymi. Wszystko w związku z nowymi przepisami dotyczącymi odpadów, które od początku roku weszły w życie. Ustawa nazywana "śmieciową" reguluje, że wszystkie wyprodukowane przez mieszkańców odpady będą własnością gmin i to one będą musiały zadbać o ich utylizację.

- Funkcjonowanie ustawy już ruszyło, a teraz rolą rady jest, aby stworzyć program gospodarki odpadami stałymi - mówił wójt Stanisław Kozyra. Wójt zaznaczył, że dla gminy Łukowa oraz dla kilku sąsiednich obecny czas jest bardzo istotny. To teraz zapadają decyzje, do którego regionu - Lubelskiego czy Podkarpackiego - będą przynależeć. Związane to następnie będzie z zagospodarowaniem śmieci wyprodukowanych na terenie gminy. - Machina już ruszyła i musimy podjąć decyzję. Chcę, żeby była u państwa radnych wiedza i świadomość. Obecnie jest wiele pytań i wiele niedomówień, na które dziś nie ma jeszcze odpowiedzi. Ale dobrze, że takie spotkania już dziś się odbywają - powiedział wójt Kozyra, zapowiadając gościa - prezesa Miejskiego Zakładu Komunalnego w Leżajsku Stanisława Żołyniaka. Gmina od kilku lat współpracuje z zakładem na Podkarpaciu w zakresie odbioru odpadów.

Prezes MZK w Leżajsku powiedział, że ustawa weszła w życie 1 stycznia 2012 roku. W tym czasie jej wprowadzenie zostało podzielone na etapy. Z początkiem lipca zostaną utworzone Wojewódzkie Plany Gospodarki Odpadami z określeniem gmin, które do nich przynależą. Prezes Żołyniak wspomniał, że nowa ustawa nakłada na gminy nowe obowiązki. Dodał, że nie można będzie ustalić wysokich stawek opłat za śmieci, żeby oszczędności przeznaczyć na inwestycje. Ustawa tego nie przewiduje.

Wspomniał, że nowe stawki opłat za śmieci mogą być naliczane w przeliczeniu na jedną osobę, chociaż są i inne możliwości. Z wyliczeń wynika, że każda osoba produkuje rocznie około 300 kg śmieci. - Żyjesz, to produkujesz odpad. Nawet kupując cukiereczka, pozostawiamy po nim papierek - wyliczał prezes Stanisław Żołyniak. Dlatego tak ważnym aspektem jest segregacja odpadów i ich recykling. - Niektórzy mieszkańcy nie chcą segregować. I tu będzie rola gminy, radnych, sołtysów, aby przekonać, że jeżeli będziesz segregować, będziesz płacić mniej - dodał.

Nowa ustawa określa, że gminy będą pobierać od mieszkańców opłaty za śmieci, które będą pokrywać koszty gospodarowania odpadami. Do tej pory ten system nie działał zbyt efektywnie, a część mieszkańców nie miała zawartych umów na odbiór śmieci. Odpady lądowały w lasach, ale teraz w zamierzeniu ustawodawcy, ta sytuacja ulegnie zmianie. Każdy będzie płacił, więc nie będzie potrzeby pozbywać się śmieci w sposób nielegalny.

Prezes MZK w Leżajsku wspomniał, że we współpracy z gminą na jej terenie zostaną zorganizowane punkty, gdzie będzie można pozostawić odpady problemowe - stare telewizory, pralki czy meble. - Jako firma zechcemy pracować tak, aby jak najmniej obciążać gminy - dodał prezes, zachęcając do dalszej współpracy.

Na zakończenie swojego wystąpienia wspomniał o wzroście cen za usługi MZK, spowodowane podwyżkami cen paliw i energii. Jest to podwyżka o 6,06 procent, która powoduje, że odbiór odpadów dla każdego gospodarstwa będzie wynosić 14 złotych miesięcznie.

Dyskusję podsumował wójt gminy, który wstępnie zadeklarował przynależność do regionu Podkarpackiego. - Do tej pory należeliśmy do Podkarpacia. Deklarując dalszą współpracę, mamy gwarancję, że gmina nie będzie musiała dokładać na doprowadzenie instalacji do wymogów ustawy - zaznaczył.

Oprócz gminy Łukowa swoje odpady do Leżajska odprowadzają także inne gminy z terenu biłgorajskiego. Z MZK współpracuje także gmina Aleksandrów, Obsza, Potok Górny i Biszcza. Teraz każdy z samorządów określi swoją przynależność i będzie musiał zmierzyć się z wytycznymi nowej ustawy.


Szkoda, że zamiast biłgorajskiego PGK skorzysta Leżajskie przedsiębiorstwo, ale takie są reguły wolnego rynku.


Załączniki:
aktual-2792-17377.jpg
aktual-2792-17377.jpg [ 74.44 KiB | Przeglądany 1128 razy ]
Na górę
Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Szukaj:
Przejdź do:  

 cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Template created by Sharky from support phpBB BoardBB.pl